Bilim Teknoloji

Türk kızının tarım robotu dünya ikincisi oldu!

Taiwan International Science Fair etkinliğinde, Türk kızının tarım robotu dünya ikincisi oldu. İşte gurur verici olayın detayları.

Tayvan’da, 23 ülkeden 247 projenin katıldığı Taiwan International Science Fair‘de Türkiye’yi temsil eden ÜsküdarAmerikanLisesi öğrencisi AlaraGüler, “TohumBot” adını verdiği “Tarımsal UygulamalariçinDüşükMaliyetliYarı – Otonom Mobil Robot” adlı projesiyle dünya ikincisi oldu.

Alara Güler’in geliştirdiği TohumBot, özellikle küçük ve orta ölçekli insansız bahçe tarımı alanlarında kullanılacak. TohumBot, aynı işi daha az insan gücü, maliyet ve zamanda gerçekleştirerek tarım sektöründe verimi arttıracak.

Taipei Türk Ticaret Ofisi İkinci Katibi Erhan Gülmez ile IntelTaiwanBaşkanı Dr. Nan Shyan Chu’nun da katıldığı törenle ödülünü alan Alara Güler, dünyanın elektronik devlerinden Tayvan’da böyle bir ödül aldığı için çokmutluolduğunu belirterek, insanlık adına yararlı işler yapmak için bilimsel çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

1487231961_1487230044ekranresmi2017021603.47.44.png

Proje danışmanlığını Kimya Öğretmeni Talha Kılıç’ın yaptığı Alara Güler’e Tayvan’da yarışmanın Türkiye direktörü Ümit Karademir eşlik etti.

Kaynak : Teknolojioku.com

Oylarınızı Sosyal Medya\'da Paylaşın


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER
  • Harika
  • Çok Güzel
  • İyi
  • İdare Eder
  • Kötü
  • Berbat

Yorumlar

yorumlar

Yazar hakkında

Bekir Abiniz

#Fenomen, Eski Futbolcu, Yeni Oyuncu, E-ticaret, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO, SEM, Blog Yazarı, Bekir Abiniz'den Haberler. #ecommerce #SEO #SEM #DigitalMarketing #SocialMedia

Yorum Yap